Хімічний токсикоз бджіл.

отруєння бджіл інсектицидами, застосовуваними для боротьби з шкідливими комахами. Найбільш небезпечні інсектициди кишкової дії: миш’як, фтор, барій; ДДТ, гексахлоран, метоксихлор та ін хлорорганіч. з’єднання:
та ін фосфорорганіч. з’єднання. X. т. п. виявляється незабаром після хіміч. обробок полів, садів, лісів в зоні польоту бджіл.

При отруєнні швидкодіючими інсектицидами бджоли зазвичай гинуть у полі чи на шляху до пасіці, токсикоз протікає короткочасно і не завдає особливої ​​шкоди пчеловодному х-ву. При отруєнні повільно діючими інсектицидами бджоли встигають принести у вулик отруєний корм; відбувається масове отруєння і загибель дорослих бджіл; різке зменшення кол-ва бджіл призводить до загибелі розплоду. Годування личинок старших віків отруєним кормом викликає також їх загибель.

Хворі бджоли повзають по тер. пасіки, близько льотків, усередині вулика, обсипаючи з стільників і стінок. При отруєнні миш’яком у бджіл спостерігають пронос, виділення з ротової порожнини, відсутність вмісту в медовому зобі і в кишечнику.
При отруєнні органічного. отрутами бджоли роблять кругові рухи, потім втрачають рухливість і гинуть. Діагноз ставлять в лабораторії на підставі результатів біол. і хіміч. дослідженні. На дослідження посилають від хворої сім’ї 500 бджіл, 100 г меду, шматок стільника (15 X 15 см) з пергою і розплодом.

Разом з матеріалом направляють акт комісійного огляду бджолиної сім’ї, в до ром вказують заводська назва хіміч.
речовини, що застосовувався в х-ве перед загибеллю бджіл, дату і спосіб його застосування. Заходи боротьби. Хворі сім’ї підгодовують протягом 34 сут рідким цукровим сиропом. Стільники з пергою (якщо бджоли збирали отруєну пилок) перетапливают на віск. : Передуватиме. вивіз бджіл за 5 км від місця майбутньої обробки інсектицидами або постановка вуликів у темне прохолодне приміщення на час, необхідний для обробки рослин інсектицидами і втрати ними токсичний. властивостей.

Літ. :
Назаров С. С., Охорона бджіл від отруєння отрутохімікатами, 2 изд.
, М., 1967.

Ветеринарний енциклопедичний словник. М.: «Радянська Енциклопедія».


Головний редактор В. П. Шишков.

Хімічний токсикоз бджіл.

Прочитати статтю повністю.

Share →

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

2 + 8 =