Рівень гемоглобіну в крові є найважливішим показником стану здоров’я людини. Це пов’язано з тією важливою функцією, яку виконує гемоглобін в організмі. Саме він транспортує дихальні гази, з’єднуючись в легенях з киснем і доставляючи його всім органам і тканинам. Кисень вступає в з’єднання з речовинами, що містяться в тканинах, і окисляє їх. У результаті виділяється енергія, яка необхідна для нормальної життєдіяльності всього організму. Крім цього, гемоглобін пов’язує в тканинах СО2. виводячи вуглекислий газ з організму. Тому не зайвим буде періодично дізнаватися про стан власної крові, щоб у разі необхідності своєчасно прийняти необхідні заходи.

Гемоглобін – це складний білок, що містить залізо. Він входить до складу еритроцитів-червоних кров’яних тілець, де його частка може досягати 95%.

Ознаки та причини зниження гемоглобіну.

Існують норми вмісту гемоглобіну в крові. Якщо показники в нормі, то еритроцити повністю справляються зі своєю функцією, забезпечуючи організм киснем в потрібному обсязі. Для дітей до року норма становить 110 г / л. для жінок – 120-140 г / л, для чоловіків – 135-160 г / л. Про те, що рівень гемоглобіну в крові знижений, нерідко можна припустити навіть за зовнішнім виглядом людини. Шкіра стає сухою, обличчя – блідим. Слизові оболонки рота і вік також стають блідими, губи можуть придбати синюшний відтінок і растрескаться в куточках. При цьому людина може відчувати слабкість, запаморочення, млявість. У результаті нестачі заліза в організмі слабшає імунітет. Хворий стає більш вразливим для інфекцій різного роду, падає його фізична активність і працездатність; він швидко втомлюється; стає апатичним або дратівливим. Нерідко наслідком нестачею заліза у дорослих стає випадання волосся, ламкість нігтів, розтріскування шкіри (найчастіше на п’ятах і обох сторонах кистей рук).

Набагато серйозніше наслідки дефіциту заліза в організмі позначаються на дітях. Сповільнюється фізичний ріст і розумовий розвиток дитини; тканини і органи зростаючого організму піддаються небажаним змін; страждає головний мозок і нервова система.

Перш ніж задатися цілком закономірним питанням «як підвищити гемоглобін у крові» і почати шукати шляху одужання, потрібно з’ясувати, що стало причиною зниження його рівня.

Насамперед, це буває пов’язано з великою крововтратою. Втрата крові може зовнішньої – травми, операції, пологи і аборти, часті носові кровотечі надмірно рясні менструації. Складніше в ситуаціях, коли мова йде про внутрішні крововтратах, причиною яких можуть стати закриті черепно-мозкові травми, великі інсульти, позаматкова вагітність, шлунково-кишкові виразкові кровотечі та інші.

Мало хто знає про це, але низький гемоглобін може бути свідченням того, що організм уражений особливими паразитами – глистами з класу нематод або широким лентецом. Ці глисти впиваються ротовою порожниною в кишечник і висмоктують кров.

Знижений рівень гемоглобіну (анемія) може спостерігатися у випадках, коли людина не вживає в їжу продуктів, що є джерелом заліза. Причинами низького гемоглобіну є вживання протипухлинних або протиревматичних ліків протягом тривалого часу; несприятлива в екологічному плані обстановка, властива ряду шкідливих виробництв, пов’язаних з великим виділенням в атмосферу свинцю. Крім того, анемія може бути наслідком невиявлених захворювань нирок і самої крові.

Як підвищити гемоглобін у крові?

Після того, як причина нестачі червоних кров’яних тілець в організмі була виявлена, слід негайно вжити заходів до підвищення рівня гемоглобіну. На радість багатьох страждаючих цим нездужанням потрібно відзначити, що дуже часто виправити ситуацію в початковій стадії захворювання вдається за лічені дні і тижні.

Найпростіше і загальне для всіх дорослих і дітей засіб – це вживання в їжу продуктів, які піднімають гемоглобін. Високим вмістом заліза відрізняються такі продукти, як яловичина, кроляче м’ясо, печінка, язик, нирки. Найкраще їх не смажити, а тушкувати або відварювати. Багато заліза міститься в гречаній і вівсяній крупі, білих грибах, чорниці, гіркому шоколаді. Вживаючи в їжу продукти слід обов’язково пам’ятати, що найкраще міститься в них залізо засвоїться організмом, якщо в блюдо буде додано вітамін С. Тобто, з м’ясними стравами це можуть бути всілякі соуси на основі томатної пасти або томатний сік, зелень щавлю і шпинату. А солодкі каші і страви можна запивати апельсиновим, морквяним соком або чаєм з свіжовичавленим соком лимона.

До числа рекомендованих при анемії продуктів відносяться і морська риба, куряче м’ясо, редис, картопля, будь-які крупи і бобові, хоча в них міститься трохи менше заліза, ніж у продуктах першої групи. Корисно буде включити в раціон баклажани, абрикоси, виноград, вишню. Позитивно позначається на рівні гемоглобіну регулярне споживання в їжу деяких сухофруктів – кураги, чорносливу, родзинок, фініків. Свіжі гранати і гранатовий сік теж будуть вельми корисні. Додавайте в перші, другі страви і салати якомога більше свіжої зелені. Не лінуйтеся частіше робити соки. буряковий, огірковий, морквяний, яблучний, сік із зелені. Змішуйте різні соки, міняючи концентрацію (що особливо актуально для морквяного й бурякового) і добився різноманітних смакових відтінків.

Багато незгадані тут продукти також містять залізо, але його відсоток в них зовсім незначний і вживання цих продуктів не в змозі суттєво вплинути на підвищення рівня гемоглобіну.

Препарати від анемії.

Серед засобів, здатних підвищити гемоглобін у крові, сьогодні безліч ефективних медичних препаратів. Незважаючи на те, що багато з них є харчовими добавками, застосовувати їх слід тільки за призначенням і під наглядом лікаря. Особливо важливо це, коли мова йде про дітей і вагітних жінках.


Як правило, лікарі призначають лікарські препарати в складних випадках, коли показники крові значно нижче норми і підвищити рівень гемоглобіну змінами раціону не представляється можливим. Залежно від стану пацієнта, лікар визначає тривалість прийому препарату і дозування.

У випадках, коли за результатами проведених досліджень вдалося з’ясувати, що причиною анемії є незбалансоване харчування, лікар може призначити залізовмісні препарати, а також вітамінами РР і групи В. Найбільш ефективними визнані препарати на основі двовалентного сульфату заліза.

У ситуаціях, коли анемія виникла як наслідок інших, більш серйозних заболевний лікар призначає сильнодіючі ліки. Сучасні залізовмісні препарати мають яскраво вираженим пролонгованою дією. Вони продовжують впливати на організм навіть тоді, коли їх прийом припинений. Це є ще одним важливим аргументом на користь того, що не можна займатися самолікуванням і приймати препарати без спостереження у лікаря. Найчастіше лікарі призначають такі препарати, як Сорбифер-дурулес Ірового, Фефол Тардиферон-ретард, Фероград, Ферроградумет, Хеферол, Феррум-лек. Серед препаратів короткої дії – Сульфат заліза, Глюконат заліза, Фумарат заліза. Беручи будь-який з призначених препаратів, потрібно регулярно здавати кров на аналізи, щоб мати уявлення про те, наскільки ефективно проводиться лікування.

Або читайте оригiнал here.

Цікаве відео для вас:


З цим читають

  • Високий гемоглобін у жінок причини та способи зниження

    Гемоглобін – це складний залізовмісний білок, що знаходиться в еритроцитах крові людей. Гемоглобін виконує роль переносника кисню і вуглекислого газу в клітини органів. Часто зустрічається у жіно…

  • Причини підвищення і пониження рівня тромбоцитів у крові

    Під тромбоцитами подразумевают кров’яні клітини діаметром від двох до чотирьох мікрометрів, у яких не мається ядра. Дані клітини живуть не довше десяти днів. Що стосується фізіологічного коливанн…

  • Як знизити білірубін в крові

    Білірубін – речовина коричнево-жовтого кольору, яке утворюється при розпаді гемоглобіну, що міститься в еритроцитах. Процес руйнування білірубіну у здорової людини відбувається в печінці, виводит…

Share →

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

two × five =