Фото: resat.ru

Чому тупляться ножі?

Якщо ніж затупився, можна взяти інший, більш гострий і працювати їм. Коли він затупітся, можна взяти третій і т.д. Але запас ножів в будинку рано чи пізно закінчиться. Виникає знайома всім домогосподаркам проблема незаточена ножів, про що співає Михайло Шуфутинський. За законом підлості порізатися можна і тупим ножем, часто так і відбувається, так як при роботі таким ножем доводиться докладати більше зусиль, я б навіть сказав, відчайдушних зусиль, в результаті яких ніж може зірватися і потрапити в самого користувача або того, хто знаходиться поруч .

Ось трохи нудною теорії, що пояснює процес затупления ножів. У процесі різання під дією сили тертя відбувається відривання частинок стали від ріжучої кромки, тобто лезо ножа зношується. Але сила тертя це тільки півбіди. Справа ще в тому, що неможливо рукою весь час тримати ніж так, щоб лезо хоча б трохи не нахилялося до напрямку сили різання. Виникає бічна навантаження на лезо, яка мало помалу загинає ріжучу кромку, остання зрештою обламується. Особливо часто це буває при різанні неоднорідних матеріалів, таких як, наприклад, м’ясо з кістками або дерево з сучками. Звичайно, неозброєним оком всього цього не побачиш, можна тільки відчути в міру того, як доводиться прикладати все більше і більше зусиль.

Чим точити ножі?

У заголовку статті згаданий брусок. Здавалося б, чому не шліфувальний круг верстата? Не в кожного вдома він є, але справа навіть не в цьому. На шліфувальному верстаті, звичайно, можна зробити гостру кромку, але в роботі вона буде швидко тупіться. Справа в тому, що при заточуванні на верстаті відбувається перегрів клинка, тому сталь, загартована при певній температурі, неминуче відпуститься.

Також не дуже раджу користуватися точила. По-перше, не факт, що кут їх заточування збігається з кутом заточення вашого клинка, а, по-друге, при такому точінні рух відбувається не поперек, як при заточуванні бруском, а вздовж леза, через що на ньому виникають поздовжні подряпини .

Отже, залишається брусок. Бруски бувають різної зернистості. Грубі грубозернисті камені призначені для відновлення правильного кута заточування і форми ріжучої кромки. Простіше кажучи, якщо ваш ніж має страшні щербини, то спершу його треба точити на грубозернистому бруску. Для власне заточування необхідний середньозернистий брусок. І, нарешті, для правки леза застосовуються дрібнозернисті камені.

Заточення ножів бруском

Довжина бруска повинна бути в півтора-два рази більше довжини клинка, а ширина бажано 5см. Брусок треба нерухомо розташувати на столі, а ніж водити по бруску. Клинок не повинен зриватися з бруска. Заточку виробляють назустріч ріжучої кромці. Тильна сторона леза повинна трохи підніматися над поверхнею бруска. Дуже важливо постійно контролювати кут між лезом і бруском. Цей кут і називається кутом заточення. Він повинен бути 20 градусів. Це теоретично, а практично зафарбуйте фломастером ріжучу кромку і в процесі заточування стежте за тим, щоб фарба знімалася рівномірно.

Якість заточування дуже хочеться перевірити пальцем. Але раджу цього не робити, щоб не порізатися. Спробуйте, наприклад, розрізати мотузку або картон. У вас повинно це легко вийти.

Або читайте оригiнал here.

Цікаве відео для вас:З цим читають

Share →

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

5 × one =