Роблять рентген кишечника з барієм при підозрі на рак або виразку. Поліпи, дивертикули та ерозії визначає колоноскопія (зондове дослідження кишечника). Даний спосіб діагностики не відноситься до ряду рентгенівських методів, хоча його плутають з ірігоскопії.

Класична методика тугого контрастування не дозволяє візуалізувати рельєф слизової оболонки товстої кишки, тому рентгенологи доповнюють дослідження подвійним контрастуванням. Перед процедурою повинна проводитися якісна підготовка (фортранс, активоване вугілля, клізми).

Метод контрастного дослідження кишечника з барієм отримав назву ирригоскопии. Суть її полягає у візуалізації стану кишечника за допомогою спостереження за просуванням контрастної речовини на рентген-телевізійному моніторі.

Як роблять рентген кишечника з барієм

Рентгенограма тонкої кишки з сірчанокислим барієм: добре видно фізіологічні кернінгові складки слизової оболонки

Роблять рентген кишечника з сірчанокислим барієм під контролем рентген телевізійного просвічування. Дослідження супроводжується високою променевим навантаженням на пацієнта. Його застосування обумовлене необхідністю виявлення серйозної жізнеугрожающих патології (виразка або рак товстого кишечника).

За статистикою за допомогою ирригоскопии вдається розпізнати близько 75% морфологічних змін шлунково-кишкового тракту. Правда, при дослідженні тонкої кишки застосовується методика контрастною гастроскопії.

Рентген товстої кишки робиться із застосуванням спеціального обладнання – апарату Боброва. З його допомогою нагнітається контрастну речовину і повітря в просвіт товстого кишечника.

Під час просвічування рентгенолог робить прицільні знімки для документування інформації та вивчення стану контурів, еластичності і смещаемости шлунково-кишкового тракту.

Підготовка до рентгену тонкого і товстого кишечника

Щоб очистити шлунково-кишковий тракт перед рентгеном, проводиться спеціальна підготовка. Вранці перед процедурою пацієнтові заборонено курити, їсти і пити. У літніх людей і при схильності до газоутворення проводиться очистка кишечника від шлаків і харчових часток протягом 2-3 днів.

Підготовка повинна бути досить грунтовною. Вона дозволить скоротити час просвічування і отримати якісні рентгенограми. Так можна знизити променеве навантаження і отримати інформативне дослідження.

Як очистити кишечник фортранс

Щоб очистити товсту і тонку кишку, фармацевтична промисловість випускає препарат «Фортранс» у вигляді порошку. Підготовка до рентгенодіагностиці передбачає прийом від 1 до 3 пакетиків речовини в день (призначається лікарем).

Як розрахувати дозування фортранса для очищення шлунково-кишкового тракту перед рентгеном:

 • 1 пакетик в день – для людини масою до 70-80 кілограм;
 • 2 пакетика – при вазі пацієнта від 80 до 100 кілограм;
 • якщо маса людини перевищує 100 кілограм – 3 пакетика.

Увага! При вазі пацієнта більше 100 кілограм більшість лікарів-рентгенологів відмовить у проведенні ирригоскопии, оскільки існує гранично допустима вага рентгенодіагностичних столів – 110 кілограм.

Тільки нове рентгенівське обладнання здатне витримувати пацієнтів вагою близько 150 кілограм.

Надлишкова маса заважає проведенню рентгеноскопії товстого кишечника, так як жирова клітковина передньої стінки черевної порожнини ускладнює проходження рентгенівських променів. У такій ситуації пити фортранс марно, оскільки знімки все одно вийдуть неякісними.

Щоб підготуватися до рентгену товстого кишечника, необхідно приймати по 2 таблетки активованого вугілля 4 рази на день, а вранці і ввечері робити очисну клізму водою. Спосіб не вимагає великих грошових вкладень, але досить трудомісткий. Вдобавок зауважимо, що фортранс більш якісно очищає шлунково-кишковий тракт. Молодим людям достатньо прийняти всередину з водою 1 пакетик препарату перед процедурою (за добу до неї).

Що показує контрастна рентгенографія шлунково-кишкового тракту

Фото при чреззондовой ентерографіі через катетер: рівномірний розподіл контрасту

Контрастна рентгенографія шлунково-кишкового тракту показує:

 • моторну функцію товстого кишечника;
 • еластичність, смещаемость, зовнішні контури кишки;
 • виразкові дефекти, рак, поліпи, дивертикули;
 • толстотонкокішечние свищі.

Існує дві методики ирригоскопии:


 1. Тугого наповнення.
 2. Подвійного контрастування.

Спосіб тугого наповнення дозволяє оцінити зовнішні контури стінки органу і виявити дефекти наповнення (даний рентгенівський синдром свідчить про рак або виразці стінки). Щільне наповнення кишки барієм дозволяє визначити свищі по затікання контрасту з товстого кишечника в тонкий.

Подвійне контрастування показує рельєф слизової оболонки кишки. Воно проводиться після тугого наповнення, коли пацієнт випорожнився. Шляхом накачування повітря апаратом Боброва вдається домогтися рівномірного розподілу часток барію і розправлення стінки органу. Для якісної рентгенографії рекомендується перед процедурою приймати фортранс. Дещо дешевше його аналог – препарат «Еспумізан», але він не дозволяє так якісно очистити кишечник.

Розшифровка рентгенограм після ирригоскопии

Розшифровка рентгенограм. отриманих після ирригоскопии, вимагає високої кваліфікації лікаря-рентгенолога. На знімках відображається багато додаткових тіней, які не були видні при рентгеноскопії. Це відбувається через різну роздільної здатності методів.

За весь процес виконання дослідження лікар робить близько 8 рентгенограм. Аналізуючи рентгенівські симптоми і інформацію, отриману при просвічуванні, фахівець докладно описує все, що він помітив (не тільки патологічні зміни, але й ознаки норми).

Розшифровка рентгенограм після ирригоскопии призводить до формування діагнозу тільки після аналізу амбулаторної карти або історії хвороби пацієнта.

На закінчення хотілося б рекомендувати пацієнтам приймати фортранс перед рентгеном кишечника. На практиці переконалися, що рентгенограми після нього виходять досить якісними. Крім того, просвічування здійснюється швидше за рахунок хорошого проходження барію по шлунково-кишковому тракту. Це сприяє зниженню променевого навантаження на пацієнта.

Фото знімків товстої кишки: а – після тугого контрастування; б – після спорожнення

Або читайте оригiнал here.

З цим читають

 • Рентген носа дитині і дорослому фото, як роблять, що показує

  Рентген носа будинку – така послуга з’явилася в Росії. Вона актуальна тоді, коли людина отримала травму в бійці і не бажає з певних причин звертатися до медичного закладу. Будинки рентгенографію…

 • Як роблять рентген дитині Особливості

  На жаль, бувають випадки, коли медичної допомоги потребують навіть найменші пацієнти. І поряд з іншими маніпуляціями для точної постановки діагнозу лікарям доводиться проводити рентгенологічне до…

 • Рентген кишечника з барієм особливості процедури

  Огляд товстого кишечника здійснюється за допомогою рентгена з одночасним застосуванням барієвої клізми. Процедура називається іригоскопія. Барій застосовується для того, щоб їм покрилися стінки к…

Share →

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

fourteen + eleven =