• Складання креслення
  • Розміщуємо споруди
  • Підготовка до будівництва

Ви стали щасливим володарем земельної ділянки і вам хотілося б організувати його максимально комфортно?

Перед початком ландшафтних робіт, необхідно скласти грамотний і детальний план.

Найголовніше правило – не залишати процес напризволяще, а заздалегідь вирішити як розпланувати ділянку.

Універсальних рішень не буває. Багато що залежить від розташування ділянки, її розмірів, форми і близькості залягання грунтових вод. Список факторів можна продовжувати дуже довго, але головним залишається розмір ділянки. Найбільш популярні ділянки площею 4, 6, 12 і 20 соток.

План дачної ділянки з різними зонами відпочинку.

Для початку власник 12 соток повинен визначитися: навіщо йому потрібна ця земля і що він збирається на ній робити? Якщо дача є місцем відпочинку, де можна прийняти гостей, подихати свіжим повітрям або посмажити м’ясо, то не варто перетворювати її в теплицю і розбивати на численні грядки. На ділянці розміром 20 соток під ці потреби досить буде відвести 4 або, якщо у вас велика сім’я, 8 соток. При інших пропорціях, свої овочі та фрукти можуть виявитися «золотими» через витрати на окультурення землі, проведення дренажу, добрива та посадковий матеріал.

Серйозно подумайте, скільки часу ви готові приділяти городу. Якщо мова йде тільки про вихідні і відпустку, то краще відмовитися від трудомістких культур або звести їх кількість до мінімуму. У першу чергу це стосується ягід і деяких овочів. Вибираючи сорти, думайте не тільки про їх смак і врожаї, звертайте увагу на стійкість до хвороб, перепадів клімату і шкідників.

Складання креслення

Алгоритм посадки живоплоту.

Якщо вам дістався вже освоєний ділянку і колишні господарі навіть засадили город, не поспішайте все переробляти і починати з нуля. Нові рослини виростуть і принесуть перші плоди далеко не відразу. Подивіться, що вас не влаштовує, що слід переробити, а що можна залишити. Спробуйте дізнатися у сусідів по дачі, які рослини давали урожай, якщо ні, то чому. В крайньому випадку не плодоносить дерева можна задіяти в декоративних цілях.

Тепер прийшла пора зайнятися більш детальним плануванням. Для цього візьміть 2 листки паперу: на одному накресліть ваш земельну ділянку в масштабі 1: 100 (1 см відповідає 1 м) з будинком, городом і під’їздом, якщо це все є. Далі визначте сторони світу і вкажіть зростаючі дерева і чагарники. Другий лист розділіть на 2 колонки. В одній напишіть список того, що ви хочете побудувати і посадити, а в другій – перерахуйте причини, які вам заважають це зробити.

Вид альпійської гірки в розрізі.

Припустимо, у першій колонці записаний плодовий сад. Наприклад, 4 яблуні, 20 кущів агрусу, 12 вишень, 7 кущів троянд, 5 груш, город із грядками на 4 сотки, квітник, теплиця, газон, місце для мангала. Все це господарство потягне більш ніж на 20 соток, але що робити, якщо загальна територія ділянки всього 4-12 соток? Залишається тільки скоротити список, а адже ще потрібно обов’язково виділити місце під компост, дрова і різні господарські будівлі.

Щоб викреслити зайве, досить провести простий підрахунок сукупного врожаю саду-городу. Одна яблуня дає близько 50 кг плодів, при несприятливих умовах – 20, кущ агрусу – 2-4, вишня – 12, груша – 80. Тепер помножте ці цифри на кількість рослин. Прикиньте, скільки ви можете з’їсти або роздати, решта викреслюйте.

Правильне розташування дерев теж має значення. Тому візьміть папір, циркуль і ножиці. За допомогою циркуля накресліть на папері кола, діаметр яких дорівнює відстані між стовбурами дорослих дерев. Наприклад, груші садять на відстані до 8 м одна від одної, значить, діаметр кола для цих дерев буде дорівнює 8 см. Тепер найбільш оптимально розташуйте всі гуртки на кресленні вашої ділянки. Дрібні перестановки, швидше за все, доведеться робити протягом не одного року, але основна структура присадибної ділянки повинна бути закладена спочатку.

Повернутися до змісту

Розміщуємо споруди

Планування садової ділянки.

При будівництві будинку, перевагу слід віддати північній частині ділянки. Зазвичай будинок розташовують на відстані 4-6 м від дороги, якщо площа ділянки 12-20 соток, то відстань можна збільшити. Перед фасадом можна розбити квіткову клумбу, газон або палісадник. Терасу краще розмістити на південній стороні будинку, щоб вийшов плавний перехід в зону відпочинку. Ще один важливий момент, який не можна недооцінювати при плануванні, – це вибір місця для господарських будівель. В ідеалі, вони разом з будинком повинні займати близько 10% території і вписуватися в загальний архітектурний ансамбль.

Тепер на кресленні потрібно з’єднати доріжками будинок, господарські будівлі, сад і город. Мінімальна ширина доріжок розраховується на рівні 80 см, інакше по них буде незручно возити тачку. Відстані між будівлями на території ділянки не нормуються. Однак протипожежні норми вимагають дотримання розривів між будинками і будівлями на сусідніх ділянках. Якщо обидва будівлі побудовані з вогнетривких матеріалів з вогнестійкими дахами, то відстань – 6 м. Між вогнетривкими будівлями зі спалимої покрівлею – 8 м. Між вогнестійкими будівлями зі спалимої покрівлею – 10 м. Між спалимими будівлями – 15 м. Між будівлями без вікон дозволяється зменшити протипожежний розрив на 20%.


Монтаж паркану з профлиста.

Город краще розміщувати на кордоні з зоною відпочинку, його можна красиво відокремити живоплотом з квітів або чагарника. Така зелена огорожа не тільки допоможе розбити земельну ділянку на зони, але і виступить одним з основних композиційних елементів саду. Її можна організувати з 2-4 рядів дерев і чагарників, вони можуть бути як дикорослими, так і ретельно підстриженими.

Наостанок залишається обміркувати найважливішу і приємну частину дачної ділянки – зону відпочинку. Відмінним варіантом буде споруда альтанки або відкритої тераси. Альтанку варто прикрасити диким виноградом, що в’ється трояндою або ароматним хмелем. На великих ділянках, територією 12-20 соток, можна прокласти декоративні доріжки, помістити невелику водойму і розставити садові скульптури.

Повернутися до змісту

Підготовка до будівництва

Перед освоєнням ділянки слід визначити рівень грунтових вод і в разі потреби провести осушення. Як правило, інформацію про грунтові води можна отримати у районного архітектора. Але можна перевірити і самостійно. Для цього викопайте яму глибиною близько 2 м і, коли в ній з’явиться вода, виміряйте відстань від поверхні грунту до її рівня. Якщо відстань виявиться менше 1 м, то такий присадибна ділянка потребу в дренажі, при рівні менше 1,5 м провести дренаж бажано.

Або читайте оригiнал here.

Цікаве відео для вас:


З цим читають

Share →

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

five − four =