Колодязь необхідний на будь-якому приватному подвір’ї, де немає можливості підключитися до центрального водопроводу. Звичайно, власники тих дач і будинків, які стоять на березі річки чи озера, можуть досить легко налагодити подачу живильної вологи до свого житла від цих джерел.

Але навіть вельми чиста і глибока річка, що протікає поблизу від заміського будинку, допомагає вирішити проблему водопостачання лише частково, адже вода з неї непридатна для пиття, і тільки виритий на ділянці колодязь здатний надійно забезпечити мешканців будинку чистою питною водою. Розглянемо докладніше, як викопати колодязь своїми руками.

Де і коли копати криницю?

Класичний шахтний колодязь має сенс копати в тому випадку, якщо водоносний шар на вашій ділянці залягає на глибині не більше 15 метрів. Якщо ж водоносний рівень розташовується нижче вказаного значення, краще буде пробурити свердловину.

Для того щоб не помилитися з глибиною залягання водоносного шару, колодязь потрібно копати в найбільш посушливу пору року, пізнім літом або ранньою осінню, в той час, коли рівень підземних вод опускається до мінімальної позначки

З санітарно-гігієнічних міркувань не можна копати криницю поблизу зливної ями, компостній або купи гною або близько вуличного туалету. Для того щоб не допустити руйнування фундаменту будівель, колодязь потрібно копати не ближче п’яти метрів від будинку або господарських будівель.

Не варто рити колодязь на схилі або на взгорке (в таких місцях водоносний шар залягає глибоко, і до нього вам буде важко докопатися). Ідеальне місце для колодязя – рівний, що не кам’янистий ділянку землі, розташований в низині.

Як копати колодязь: інструкція

Для того щоб викопати колодязь, вам будуть потрібні:

 • лопати (штикові, совкові і саперні);
 • кілька мотків товстої мотузки;
 • мотузкова драбина;
 • лом;
 • відра;
 • велика і низька дощата візок – волок;
 • ланцюг;
 • підйомний механізм (лебідка або саморобна потужна тринога з талью);
 • робочі рукавиці;
 • водяний насос;
 • цемент і гравій.

Крім усього перерахованого вище, вам будуть потрібні спеціальні заводські бетонні кільця, що застосовуються для укріплення стінок колодязної шахти. Найчастіше для будівництва колодязів використовують кільця КС 10-9, внутрішній діаметр яких дорівнює одному метру, а висота – 90 см. Копати колодязь потрібно як мінімум утрьох, без помічників у цій справі ніяк не обійтися!

Порядок роботи

 1. Розрівняйте майданчик на місці, обраному під колодязь. За допомогою кілочка і прив’язаною до нього мотузочки намалюйте на землі окружність, діаметр якої на 10-15 см більше зовнішнього діаметра бетонного кільця.
 2. По розмітці починайте копати круглу яму. Коли її глибина буде досить великою (на десять сантиметрів менше висоти кільця), тимчасово припиніть копати, на дерев’яній візку подтащите перше кільце до ями і обережно опустіть його туди. Слідкуйте за тим, щоб кільце встало строго вертикально.
 3. Накотиться на нього друге кільце і з’єднайте його з першим спеціальними скобами. Для більшої герметичності між кільцями укладіть прядив’яну просмолену мотузку і закладіть шов цементним розчином.
 4. Далі зсередини кільця починайте прибирати зайву землю. Рухайтеся рівномірно по колу, підкопуючи грунт біля стінок кільця, а потім прибирайте його з центру ями. Витягнуту землю складайте у відро і піднімайте її на поверхню. Кільце під власною вагою почне просідати й плавно занурюватися в грунт, разом з ним буде опускатися і друге кільце.
 5. Коли його верх майже зрівняється з поверхнею землі, поставить на нього третє кільце і продовжуйте копати.
 6. Чиніть таким чином і далі: рівномірно виймайте землю, піднімайте її на поверхню і по ходу нанизуйте одне кільце на інше. Під дією сили тяжіння кільця будуть поступово опускатися все нижче і нижче, і ваш колодязь буде повільно поглиблюватися.
 7. Коли ви досягнете водоносного шару і в колодязної шахті почне інтенсивно прибувати грунтова вода (на дні колодязя до цього часу має пробитися не менше трьох водяних ключів), зупиніть роботу. Відкачати з ями воду і намитий пісок.
 8. Вийміть з колодязя ще кілька відер ґрунту, прикрийте його і почекайте близько доби. За цей час колодязь повинен наповнитися водою знову.
 9. Після закінчення цього часу відкачайте з колодязя всю зібралася в ньому воду, ще раз добре почистіть його дно і насипте на нього двадцятисантиметровий шар крупного чистого гравію. Поверх великого гравію укладіть шар дрібного щебеню товщиною 30-40 см. Такий кам’яний фільтр захистить колодязь від замулювання і занесення піском.
 10. Облаштуйте верх колодязя. Покладіть ще одне бетонне кільце (колодязь повинен підніматися над землею на 120-150 см), зробіть кришку, встановіть воріт і спорудите над колодязем дерев’яний навіс або будиночок.

Або читайте оригiнал here.

Цікаве відео для вас:З цим читають

Share →

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

eighteen + 14 =