Завдяки точності вимірювань, доступній ціні і простоті у використанні, ртутний градусник все ще часто зустрічається в побуті. У нього багато достоїнств, але є один недолік, який здатний все перекреслити – це сама ртуть. Якщо у вас в будинку є такий градусник, то ви обов’язково повинні знати, як зібрати ртуть у випадку, коли він розбився.

Чим небезпечна ртуть

Ви, напевно, знаєте, що ртуть є металом, який ми найчастіше в домашніх умовах бачимо в рідкому стані. Про те, що це речовина токсична, знали ще в давнину, тому ставилися до нього з обережністю. Пари цього рідкого металу можуть викликати сильне отруєння.

При впливі ртуті або її сполук на організм виникають хвороби нервової системи, нирок, очей, шкіри, псується імунітет, погіршується загальне самопочуття. Особливо ртуть шкідлива для вагітних жінок і для плода. Сильно схильні її впливу маленькі діти.

Якщо вам здається, що ви нічого не відчуваєте, коли постійно перебуваєте поблизу розбитого градусника, то це почуття оманливе. Справа в тому, що ртуть може накопичуватися в організмі, тобто вона є кумулятивним отрутою, і з часом отруєння дасть про себе знати. Ви відчуєте головні болі і слабкість, і звичайні таблетки вам не допоможуть.

Тепер зрозуміло, чому треба терміново збирати ртуть, якщо розбився градусник. Як же це правильно робити?

Перші дії

 1. Найперше що треба зробити, якщо розбився градусник – це вивести з приміщення всіх його мешканців. Хай діти й тварини побудуть деякий час на вулиці або у знайомих, інакше вони можуть випадково доторкнутися до сріблястих кульок і проковтнути їх.
 2. Далі треба закрити двері в кімнату, де розбили градусник. і відкрити вікна на провітрювання. При цьому бажано, щоб не було протягів.
 3. Якщо ви не хочете викликати службу МНС, коли розбився прилад, і мають намір впоратися своїми силами, то необхідно надіти рукавички і ватно-марлеву пов’язку. Пов’язку змочують у розчині соди з водою (велика ложка соди на склянку).
 4. На взуття надіньте целофанові пакети, щоб потім не утилізувати кімнатні капці.
 5. Якщо у вас немає пов’язки, то її дуже швидко роблять у домашніх умовах з бинта, складеного в кілька шарів. А можна просто сходити в найближчу аптеку і купити пов’язку і одноразові бахіли.
 6. Спочатку збирають з підлоги осколки розбитого градусника, а потім приступають до ртуті.

Інструменти для збору

Тепер більш детально розглянемо, як зібрати ртуть з підлоги. Викидати її у відро для домашнього сміття можна. Зазвичай використовують ємність з водою (банку), оскільки вода перешкоджає випаровуванню ртуті. Треба взяти банку, яку можна закрутити кришкою. Ось чим можна зібрати рідкий метал, який розсипався по підлозі маленькими кульками:

 • гумова спринцівка;
 • шприц;
 • мокра вата;
 • мокра газета;
 • мідна пластинка;
 • пензлик.

Всю зібрану ртуть з розбитого градусника викидаємо в банку з водою, а після чищення туди ж можна викинути ваш інструмент, за допомогою якого ви збирали отруйний метал. Банку закручують і передають співробітникам санітарно-епідеміологічної служби.

Замість банки ртутні кульки можна змести щіточкою або пензликом в паперовий конверт, а потім залишки зібрати мокрою газетою. Всю ртуть, яку ви зібрали, після того як градусник розбився, поміщають, врешті-решт, в герметичну ємність, міцний поліетиленовий пакет або гумову рукавичку.

Килим і меблі

У деяких випадках ртуть з градусника може потрапити на килим. Що треба робити і які використовувати кошти в цьому сумному випадку?

Перше, що хочеться зробити, коли прилад з ртуттю розбився – це зібрати всі пилососом. Однак він рознесе вже утворилися випаровування по всій кімнаті, плюс до цього всередині ртуть нагріється і почне інтенсивно випаровуватися, і доведеться потім чистити сам пилосос (або викидати).

Якщо пилососом прибирати заборонено, то можна скористатися, як говорилося вище, спринцівкою. Нею всмоктують краплі, після чого віддають її на утилізацію. Сам розбитий градусник теж треба утилізувати. Килим необхідно винести на вулицю, якщо ви живете в своє будинку, то можете залишити його на кілька днів, щоб він провітрювався.

Якщо ви розбили прилад, і ртуть потрапила на меблі, треба протерти її сильним розчином марганцівки, правда, деякі поверхні від цього можуть змінити колір. Кожен день добре провітрюйте кімнату і не сидите в ній довго. З часом ртуть випарується і вивітриться.

Остаточна очищення

Після прибирання, то місце, де прилад розбився, треба протерти засобом, який повністю усуне всі сліди ртуті. Дуже ефективним є розчин хлорного заліза. Його можна купити в магазині хімреактивів або в госптовари. Роблять 20% водний розчин і протирають поверхню, після чого змивають все мильно-содової водою.

Замість хлорного заліза, яке залишає після себе плями і теж токсично, застосовують розчин марганцівки або водні розчини будь-якої речовини, що містить хлор. Хорошим засобом в домашніх умовах є хлорка. Її розводять з розрахунку 1: 5, тобто на 5 літрів води беруть літр хлорки.

Ретельно миють підлогу, плінтуси, по можливості стіни в кімнаті, де розбився градусник. Через 15 хвилин хлорний розчин змивають з підлоги чистою водою. Протягом тижня кожен день добре провітрюють приміщення, в якому розбився термометр і не залишаються спати в цій кімнаті. Занадто охолоджувати кімнату можна, оскільки ртуть від цього буде менше випаровуватися і перестане вивітрюватися.

Щоб бути впевненим у тому, що небезпеки для вас в будинку немає, можна запросити співробітників санепідемслужби і попросити, щоб вони обстежили ваше житло, в якому був розбитий градусник.

Сьогодні є прилади, які можуть визначити дуже малі концентрації ртуті і знайти місце її зосередження. Існують і інші спеціалізовані компанії, які займаються утилізацією ртуті. Вони володіють засобами, що нейтралізують ртуть, і допомагають швидко і якісно позбутися наслідків забруднення вашого житла.


Як не можна збирати

Багато хто намагається зібрати ртуть з підлоги віником або пилососом. Робити це можна, бо потім метал буде дуже важко дістати з прутиків віника, а також з нутрощів пилососа. Якщо віник утилізувати легко, то з пилососом справа йде інакше. Користуючись згодом погано очищеним від ртуті пилососом, ви будете поширювати шкідливі пари металу по своєму будинку.

У деяких людей виникає бажання зібрати ртуть розбитого градусника магнітом, але це нічого не дасть, оскільки, не дивлячись на свій металевий блиск, ртуть є діамагнетиком. Мало того, коли ви будете пробувати збирати кульки магнітом, вони можуть покотитись в сторону. Діамагнетик дійсно взаємодіє з магнітним полем, тільки дуже слабо і не притягується, а відштовхується від магніту.

Пояснимо, чому не можна викидати ртуть і градусник, який розбився, в сміттєвий ящик або в унітаз. Якщо ви це зробите, що ртуть переміститися з вашого будинку в навколишнє атмосферу. Вона може осідати на трубах каналізації і потрапити в грунт і повітря, опинитися на колесах машини і т.д. Звичайно, невелика її кількість навряд чи зможе завдати шкоди екології, але якщо так будуть робити все люди, то в результаті ми самі створимо собі середовище, небезпечну для здоров’я. Давайте хоча б трохи думати і піклуватися про себе.

Або читайте оригiнал here.

Цікаве відео для вас:


З цим читають

 • Як самому зібрати меблі – Квартира як середовище проживання

  Припустимо, ви придбали в квартиру нові меблі. Вона, зазвичай, доставляється покупцеві практично завжди в розібраному вигляді. Припустимо, у вас є бажання обійтися без послуги збирача, але як сам…

 • Як зібрати зруб з бруса

  Багато господарів мріють про дерев’яному будинку, що цілком зрозуміло – екологічний природний матеріал, відмінно зберігає тепло і чудово виглядає. Одним з найбільш привабливих видів споруди з дан…

 • Як зібрати кухню своїми руками

  Як зібрати кухню своїми руками Не секрет, що збірка кухні досить дорога послуга, і багато хто, навіть, можна сказати, більшість людей намагаються зібрати її своїми силами. І багато хто задається…

Share →

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

1 × 3 =