Струмок на дачній ділянці.

Якщо на ділянці є перепад висот, ставок за бажанням заміняють струмком або влаштовують його додатково – струмок буде втікати в ставок або випливати з нього. Але рух води – справа рукотворне, тому і при відсутності природних нерівностей ландшафту невелика штучна піднесеність дозволить милуватися спокійним плавним потоком, що не менш цікаво, ніж веселе дзюрчання каскадів і водоспадів.

Ложе струмка, точно також, як і ставка, роблять з бетону, жорстких пластикових елементів або з плівки на каучуковій основі. У тому випадку, якщо ділянка плоский, найбільш природно на ньому буде виглядати спокійний і плавний струмок. Зробити його значно простіше, ніж струмок з "швидкої" водою. Швидкість течії в першу чергу залежить від потужності насоса, а потім вже від довжини і ширини ложа. Чим могутніше насос, тим більша кількість літрів води він перекачує в хвилину і тим на більшу висоту її піднімає.

Ширина ложа здатна міняти швидкість течії води в потоці на різних його ділянках, цим користуються в тому випадку, коли швидка вода заважає вкоренитися рослинам, змиває пісок і дрібні камінчики, розмиває берег.

Рівнинний струмок

Почнемо з самого спокійного, плавного, поточного по "рівнині" струмка. На уподобаному ділянці знімають верхній, родючий, шар грунту на глибину 10 – 15 см. Щоб вода текла в потрібному напрямку, створюють невеликий ухил. Роблять це, або підсипавши незначна кількість землі ближче до "витоку", Або злегка поглибивши ложе за течією струмка. Піднімаючи землю, занадто не захоплюйтеся – на рівній ділянці буде дивно виглядати невідомо звідки взялася гора. Якщо грунт на ділянці кам’яниста, то ложе краще поглибити на 5 – 10 см і насипати піщану подушку. На неї укладають нетканий матеріал, а потім гідроізолюючу плівку.

Декорування рівнинного струмка.

Декорування рівнинного струмка

Струмок на дачі.

зробити насос непомітним, а джерело струмка – більш природним. Якщо струмок впадає в ставок, то заховати насос у воді не складе труднощів – шланг, що подає воду до "витоку", Прокладають уздовж ложа струмка при його будівництві, а от оформити витік так, щоб це не виглядало дивно, – справа, що вимагає смаку, почуття міри і стилю.

Як зробити гірський струмок.

Гірський струмок

Якщо ділянка абсолютно плоский, "прив’язати" штучну насип до інших елементів саду дуже важко, тому, щоб не дивувати оточуючих безглуздістю споруди, краще відмовитися від природного стилю і зробити каскад нарочито штучним, наприклад з кількох басейнів. Але якщо вам пощастило мати ділянку зі складним рельєфом, то зробити на його схилі швидкий струмок з перепадами, каскадами та водоспадом просто необхідно.

Розріз гірського струмка.

Насамперед ложе для "гірського" струмка роблять ширше і глибше, ніж для рівнинного. При ширині 1,5 м і глибині 0,3 – 0,5 м ложе викопують, зберігаючи кут нахилу місцевого рельєфу. При будівництві каскадного струмка формують кілька терас. Їх площа і глибина залежать не тільки від величини ділянки та її стилю, але значною мірою і від потужності обраного вами насоса. Однак, якщо ви все-таки хочете побудувати струмок, не варто захоплюватися крутизною схилів, вона не повинна перевищувати 45 °.

Викопане русло струмка, як і у всіх попередніх випадках, вистилають нетканим матеріалом, поверх якого укладають плівку. Плівка, щільно прилягаючи до дна, повторює всі форми рельєфу. На місцях перепадів висот будують водопідпірні щаблі. Їх формують з складок плівки, зафіксувавши спеціально підкладеними каменями або бетонними подушками. Однак бетон, який буде видно, як би його не маскували, не надто естетичний, тому бетонну подушку необхідно укласти під плівку, а утворену складку закріпити великими каменями і засипати галькою. У стародавньому японському керівництві по влаштуванню садів описується 138 видів каменів і 10 типів падіння води. Якщо у вас немає спеціальних знань того, як і з якого каменю падатиме вода, то і не треба морочити собі голову. А ось якщо ви хочете домогтися певного виду потоку, то доведеться помучитися: по-перше, з кожного каменю вода стікає певним чином – це залежить від форми, фактури і положення каменя в потоці, а також від кількості води. Кожен камінь встановлюють "індивідуально", Поливаючи його водою, що імітує реальний потік Щоб вона не просочувалася під каменями або між ними і не знижувала тим самим ефектність падіння потоку, треба домогтися щільного прилягання каменів до плівки.

Найпростіший спосіб – посадити камінь на розчин, але розчин доведеться маскувати дрібною галькою або камінчиками, без жодної гарантії на успіх: його все одно буде видно – або вода вимиє приклеєні камені, або його зруйнує мороз. Можна спробувати покласти розчин під плівку, і поки він не застиг, провести всі випробування з падінням води. Більш дорогий, але вірний спосіб, при якому втрати просочується води не впливатимуть на естетику, – купити потужний насос.


Встановивши "ключові" камені, звідки буде падати вода, приступають до декорування берегів і посадці рослин. Рослини, посаджені у воду, вкорінюються не відразу, тому їх спеціально зміцнюють каменями або пускають воду на повну потужність тільки тижнів за два. Після закінчення робіт на короткий час пускають воду на повну потужність, щоб переконається в тому, що потік поводиться так, як було задумано. Якщо при установці каменів ви застосовували цементний розчин, дайте йому застигнути, що не саджайте рослини відразу – у воді можуть бути вимиті з цементу шкідливі речовини.

У деяких посібниках рекомендують не ізолювати плівкою воду струмка, а створити капілярний бар’єр, що живить водою прибережні рослини. На наш погляд, це недоцільно – води для поливу все одно не вистачить, а рукотворний струмок, який втрачає і так багато води на випаровування і розбризкування, швидко зміліє.

Рекомендуємо прочитати:

Які добрива Ви використовуєте?

Не використовую (використовую натуральні)

Або читайте оригiнал here.

Цікаве відео для вас:


З цим читають

Share →

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

3 × 5 =