Як зробити світлодіодну лампу з живленням від 220 В

Як зробити світлодіодну лампу з живленням від 220 В

У статті автор наводить принципову і монтажну схеми лампи на двадцяти світлодіодах з живленням від 220 В і розповідає, як її зробити самому. Лампа закручується в той же патрон Е27, що і звичайна 220 В лампа розжарювання.

Переваги світлодіодів перед лампами розжарювання знають всі: мале споживання електроенергії, довговічність (50. 100 тис. Год) і надійність. Тому, самостійно виготовивши нижчеописаному світлодіодну лампу, Ви отримаєте економічний і довговічний джерело світла. Її потужність споживання близько 4 Вт, а світловіддача залежить від придбаних вами над’яскравих білих світлодіодів і відповідає потужності лампи розжарювання 40 Вт

Зовнішній вигляд саморобної світлодіодної лампи показаний на рис.1. Вона змонтована в цоколі з пластмасовим стаканом від згорілої компактної люмінесцентної лампи. При цьому сама люмінесцентна лампа і її електронний бал ласт видаляються. Для цього необхідно ножем роз’єднати дві частини пластмасового корпусу.

Діаметр нижній частині пластмасового склянки у різних типів люмінесцентних ламп має саме різне значення. У даному випадку використовується люмінесцентна лампа із зовнішнім діаметром склянки 62 мм і внутрішнім – 54 мм, однак можна використовувати пластмасовий стакан і з меншим діаметром, відповідно зменшивши діаметр монтажної плати.

Принципова схема світлодіодної лампи показана на рис.2.

Вона є типовий для подібних світильників і опублікована в [1, 2]. У ній застосована схема електроживлення з ємнісним баластом. Такі схеми є простими й економічними. Функцію баласту виконує конденсатор С1 ємністю 0,47 мкФх630В типу К-73-17в. Його ємність підібрана так, щоб на конденсаторі «гасилось» зайву напругу, і струм в ланцюзі світлодіодів був оптимальний, близько 20-мА!

У даній світлодіодним лампі встановлено 20 білих над’яскравих світлодіодів, включених послідовно (рис.2). Світлодіоди харчуються постійною напругою. Міст VD1 випрямляє змінну напругу, а конденсатор С2 згладжує його пульсації.

Кожен світлодіод, включений в послідовний ланцюжок (залежно від типу), вимагає живлення від 3,2. 3,8 В, при цьому номінальний струм в ланцюзі повинен бути 20 мА. Загальне напруження на ланцюжку світлодіодів становить 65. 75 В. Два стабілітрона VD2 і VD3 типу 1N4754A (39 В, 6,5 мА), включені послідовно, відкриваються при перевищенні напруги на них понад 78 В. Однак при працюючих (світних) світлодіодах сумарне падіння напруги на стабілітронах менше цієї величини, і стабілітрони не роблять впливу на їх роботу. При обриві одного з світлодіодів напруга на С2 (100 мкФ х100 В) підвищується, аж до 310 В, і конденсатор може вибухнути. Щоб цього не сталося, стабілітрони відкриваються і запобігають аварію.

Призначення інших радіоелементів. Резистор R1 гасить пусковий струм і виконує функцію запобіжника при замиканнях в схемі. Резистори R2 і R3 забезпечують розрядку конденсаторів С1 і С2 після знеструмлення схеми.

Монтажна плата діаметром 54 мм виготовляється з одностороннього фольгованого склотекстоліти товщиною 2 мм. Вона повинна туго входити у внутрішній діаметр пластмасового склянки. Розміщення струмопровідних доріжок на ній показано на (рис.3, а), і виготовляють їх одним з традиційних способів.

Отвори в платі для світлодіодів і малопотужних резисторів свердлять діаметром 0,6 мм, для інших – 1,0. 1,2 мм.

На рис.3, б показано розміщення радіоелементів схеми на платі.

Для простоти сприйняття струмопровідні доріжки «приглушені» (рис.3, б) і монтажна плата показана не дзеркально, а з боку доріжок.

Всі радіоелементи на платі (крім світлодіодів) вмонтовуються на стороні, де немає струмопровідних доріжок. Установку і запаювання цих елементів слід виконувати в першу чергу. На тій же стороні з ізольованого дроту діаметром 0,4 мм встановлюють перемичку (рис.3, б).

Після цього, але вже з боку струмопровідних доріжок,

монтують і запаюють світлодіоди (рис.1). Їх монтаж слід починати від середини плати до периферії і довжину висновків залишати не менше 5 мм, інакше при їх запайке будуть проблеми.

Прозорі корпусу над’яскравих світлодіодів білого кольору світіння можуть бути будь-якого (з існуючих) діаметра, тобто 10 або 5, або 3 мм. При послідовному з’єднанні світлодіодів плюс однієї світлодіодної лампи з’єднують з мінусом наступного і т.д. (рис.2 і рис.3).


Після закінчення монтажу та випробування схеми, виводи плати

220 В підпоюють до цоколя Е-27, а сама плата туго вставляється в пластмасовий короб. Зовнішній вигляд лампи показаний на рис.1. Експлуатувати таку лампу слід в сухому приміщенні, наприклад в торшері або коморі. Це пов’язано з вільним доступом вологи до струмопровідних доріжках, хоча світлодіоди можна прикрити прозорою кришкою від будь-яких кремів або вирізаним денцем від прозорої пластмасової пляшки.

При використанні цоколя з пластмасовим стаканом меншого діаметру, монтажна плата відповідно зменшується, а струмопровідні доріжки стискаються, при цьому слід враховувати, що конденсатори С1 і С2 мають порівняно великі габарити.

Література

1. Сергєєв А. Світлодіодна мережева «лампа» // Радіо. 2004. – №9. – С.40.

2. Нечаєв І. Світлодіодний нічник у вимикачі // Радіо. – 2004. – №9. – С.36.

Або читайте оригiнал here.

Цікаве відео для вас:


З цим читають

  • Як зробити світлодіодну лампу з живленням від 220 В

    Як зробити світлодіодну лампу з живленням від 220 В У статті автор наводить принципову і монтажну схеми лампи на двадцяти світлодіодах з живленням від 220 В і розповідає, як її зробити самому. Ла…

  • Як зробити світлодіодну лампу

    Всім хороші китайські люмінесцентні світильники: красиві незвичайно, продаються на кожному лотку будівельного ринку і найголовніше – дешеві. Одна тільки біда – лампи в них згорають частіше, ніж х…

  • Як зробити ультрафіолетова лампа

    Ультрафіолетова лампа своїми руками Умілий господар Дуже багатьох цікавить, як робиться ультрафіолетова лампа своїми руками. Її можна зробити, якщо мати деяке поняття про як зробити ультрафіолет…

Share →

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

18 + 17 =