Іноді виникають такі ситуації, коли в домашніх умовах необхідно обробити деталь на токарному верстаті. Маючи всього лише одну функцію – обертання заготовки за допомогою електродвигуна, він може допомогти створити чудові речі, такі як підставки, свічники, живці для садових інструментів та ін. Купувати навіть маленький токарний верстат для будинку не завжди вигідно, тим більше, що його можна зробити самостійно.

Варіант перший

Розглянемо, як зробити саморобний токарний верстат. Для цього знадобиться:

 • Електродвигун. Його можна взяти, наприклад, від старої швейної машинки. За допомогою педалі можна міняти частоту його обертання, що є великим плюсом
 • Патрон. Можна використовувати головку з набору інструментів
 • Головку треба закріпити на вал за допомогою холодного зварювання, підбити молотком і тоді вона щільно на нього стає і фіксується
 • Використовуючи холодну зварювання, необхідно ретельно промазати нижню поверхню електродвигуна і покласти на неї дерев’яний брусок. Щільно стиснути склеювані частини
 • Необхідно підібрати підстава для верстата, для цього можна використовувати дерев’яну платформу. На ній треба закріпити верстат
 • З дерев’яного бруска вирізається задня бабка у вигляді букви L, її треба встановити біля двигуна і закріпити саморізами
 • У балку вкручується конусоподібний болт і закріплюється з обох сторін гайками
 • Токарний верстат готовий
 • Незважаючи на те, що токарні верстати дуже давні винаходи, удосконалитися вони почали тільки з 1 480 року. Сучасні токарні верстати працюють на великій швидкості і з великою точністю, але виконують вони таку ж роботу, як і раніше. Народні умільці придумали багато цікавих токарних верстатів, які можна зробити самостійно. Розглянемо ще варіант, як виготовити токарний верстат.

  Варіант другий

  Токарний верстат можна зробити, взявши за основу електродриль.

  • В якості бази використовується суха дошка, товщиною приблизно 20 см. На одному кінці цієї дошки кріпиться дриль. Відстань від площини дошки до центру патрона дриля визначатиме максимальний діаметр оброблюваної заготовки. За допомогою свердла, який затиснутий в патрон, здійснюється контроль над паралельністю осі патрона і дошки. Якщо закріпити дриль хомутом на дошці, вийде привід

  На малюнку представлений саморобний токарний верстат: а) загальний вигляд, б) задня бабка. Цифрами позначені: 1 – дриль; 2 – провідний центр; 3 – заготівля; 4 – задня бабка; 5 – болт (центр); 6 – куточки; 7 – подручник для упора; 8 – стійка для подручніка.

 • Для провідного центру треба підібрати гвинт або металевий стрижень. Він повинен мати довжину сорока міліметрів і діаметр вісім міліметрів. Розміри підбираються залежно від патрона дриля

  На малюнку представлений провідний центр на базі дрилі: а – центр, б – пластина, в – стрижень з пазом.

 • Також для центру потрібна сталева пластинка товщиною близько 2-3 мм. За допомогою ножівки і напилка пластині необхідно надати певну форму. У стрижні робиться поздовжній паз під пластинку і обидві деталі з’єднують за допомогою заклепок або гвинтів.
 • У патроні дриля затискається вільний кінець стрижня. Таким чином, вийшов провідний центр.
 • На дерев’яній заготівлі відзначають центр, наколюють його шилом і в торці заготовки роблять неглибокий запив, ширина якого дорівнює ширині пластини. У паз треба вставити центр і затиснути його за допомогою задньої бабки.
 • Для бабки потрібно взяти брусок походять розміру, підготувати два металевих бруски, розмістити все це на дошці. На бруску необхідно розмітити отвори під шурупи. У куточках також заздалегідь треба зробити отвори. Пригвинчують куточки до бруска.
 • Закріплюють у патроні дриля, вже закріплене на дошці підставі, свердло. Його діаметр повинен бути на один мм менше діаметра майбутнього центру, тобто болта. Рухаючи брусок з куточками по дошці, в бруску просвердлюють наскрізний отвір. При цьому треба пам’ятати про те, що свердло повинно бути строго перпендикулярно по відношенню до площини бруска.
 • За допомогою напилка формують конус на кінці центру. Далі треба на центр встановити гайку з шайбою і загорнути його в отвір в бруску. На центр треба встановити ще одну шайбу і гайку.
 • Через отвори в куточках до дошки, за допомогою шурупів, кріплять задню бабку. У верстаті упор під різець спирається на виступ задньої бабки і на дерев’яну стійку, яка кріпиться на дошці близько провідного центру. Як упор можна використовувати металеву пластину або дерев’яну рейку. Упор кріпиться за допомогою шурупів.
 • Варіантів саморобних верстатів багато, і часом вони вражають уяву. Так умільці з Чувашії зробили верстат, який дивує не тільки своєю простотою, але й тим, що, здавалося б, на такому примітивному верстаті взагалі нічого не можна зробити, а вони обробляють деталі з великою точністю, причому заготовки мають великі розміри. Вони навіть роблять маточини коліс для воза.

  Верстат практично повністю дерев’яний, за винятком трубки приводу і осі задньої бабки. В обертання верстат приводиться ногою токаря. З одного боку заготівля затискається за допомогою приводу, а з іншого боку вона знизує віссю задньої бабки. Як матеріал вони використовували мотузки, деревину черемхи, горобини. З них виготовляється жердина, а до її кінця прив’язується мотузка. А вона кріпиться до дошки педалі. Коли токар натискає однією ногою на дошку, за допомогою мотузки, яка тягнеться вниз, приходить в рух приводний вал, а жердина згинається вниз. Ось такий простий пристрій, за допомогою якого народжується унікальний виріб.

  Тепер ви знаєте про те, як зробити токарний верстат самостійно. Бажаємо успіху!

  Або читайте оригiнал here.

  Цікаве відео для вас:  З цим читають

  Share →

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

  seven − four =