Анкерний стрижень (анкер гітари) – це металевий стрижень всередині грифа гітари товщиною близько 5-6 мм. На одному з кінців анкера (а іноді на обох) знаходиться болт, за допомогою якого можна регулювати силу натягу стрижня. Натяг в свою чергу впливає на ступінь прогину грифа.

Призначення

Гриф гітари піддається серйозній навантаженні у зв’язку з постійним натягом струн. Сам по собі гриф не здатний поодинці справитися з таким навантаженням, тому доводиться використовувати анкерний стрижень, який збільшує жорсткість конструкції і перешкоджає деформації. Крім того, анкер гітари дозволяє провести тонке налаштування інструменту під потреби гітариста, техніку гри.

Види анкерів

1)    Одинарний анкерний стрижень (класичний, single truss rod) – анкер, один кінець якого фіксується у грифі, а інший забезпечений болтом для регулювання. При затягуванні болта створюється тиск на гриф знизу. Розташування болта гітарного анкера може бути різним: у п’яти грифа (ближче до деки, найчастіше зустрічається у акустичних гітар) або у голови грифа (зазвичай на електрогітарах).

Це найпоширеніший, найдешевший і найлегший з стрижнів з мінімальним крутним моментом. З недоліків: гриф схильний искривлениям; необхідна більш часта підстроювання.

2)    Двоболтовому анкерний стрижень – Анкер по конструкції такий же, як і одинарний, тільки регулюється двома болтами з двох сторін.

3)    Подвійний анкерний стрижень (dual truss rod) – являє собою два примикають один до одного стрижня, що взаємодіють один з одним при налаштуванні. Більш жорсткий і міцний, чим одинарний, тиск на гриф здійснюється як зверху (по краях), так і знизу (по центру), що багато в чому рятує гриф від деформації. Гриф стає більш стійким, зміна вологості слабо впливає на прогин. Збільшена маса анкера дає більший сустейн. Однак цей вид анкера гітари дорожче у виробництві.

Налаштування анкера гітари

На прогин грифа і висоту струн можуть впливати різні чинники, наприклад: зміна рівня вологості, заміна струн, маніпуляції з бриджем і мензурою гітари, фактор часу (деревина з часом сохне), зносу ладів. Для кожного гітариста рано чи пізно настає момент, коли потрібно відрегулювати гриф налаштуванням анкера гітари.

Для початку визначимося з приблизними нормами висоти струн. Притисніть однією рукою струну на 1 ладу, а інший – на 18-20 ладу. Оцініть зазор між струною і 6-м або 7-му ладом. Для гітари в нормі зазор становить 0,2-0,3 мм, для бас-гітари – 0,3-0,4 мм. Це зразковий діапазон норми.

Налаштування анкера :

A) Якщо зазор занадто великий. то прогин грифа слід збільшити, затягнувши болт анкера гітари. Для цього крутите шестигранник за годинниковою стрілкою.

B) Якщо зазор занадто маленький або зовсім відсутній, то у грифа дуже сильний прогин, який слід зменшити, послабивши болт анкерного стержня. Для цього вставте анкерний ключ в спеціальний отвір і крутите проти годинникової стрілки.

Корисні поради:

 • Вставляйте шестигранник якомога глибше в різьблення, інакше можна її зірвати.
 • Чи не перекручуйте анкер – є ймовірність зірвати болти.
 • Крутити слід плавно – не більш 1/2 повороту за раз.
 • Після регулювання анкера лад гітари трохи зміниться внаслідок зміни прогину грифа. Доведеться трохи покрутити колки.
 • Гриф не гумовий, а дерев’яний. Тому хоч первинний результат настройки анкера проявляється відразу, остаточні зміни настають через день, а то й більше.
 • Різне дерево по-різному відгукується на регулювання анкерного стержня. Наприклад, клен відгукується дуже швидко, а червоне дерево – повільніше

Або читайте оригiнал here.


Цікаве відео для вас:


З цим читають

 • Налаштування висоти струн, мензури і анкера

  У цьому розділі мова піде про налаштування гітари. Завдання звичайно не з приємних. але тільки по початку, потім вона буде цілком звичною. Розглянемо настройку мензури, висоти струн, тремоло і ан…

 • Гітара – регулювання анкера

  В одній з минулих статей ми писали про так як налаштовувати бридж гітари, ця стаття логічна пропозиція. Без розуміння як регулюється гітарний анкер у вас не буде повного уявлення про налаштуванн…

 • Як кріпити анкерний болт

  Коли ми будуємо і ремонтуємо виникають тисячі питань, відповіді на які отримати вкрай необхідно. Розглянемо цілком звичайну ситуацію коли Вам знадобилося закріпити будівельну конструкцію чи облад…

Share →

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

four × three =