Часи, коли город займав левову частку території присадибної ділянки і при цьому слабо відрізнявся оригінальністю, а то й зовсім не прикрашав його ділянку, відходять у минуле. Доглядати за грядками – клопітно, часу на це не завжди вистачає, та й зелень з овочами можна купити на кожному кроці і в будь-який час року.

Втім, є й ті, хто не відмовляються від бажання вирощувати корисні і смачні трави і овочі власними руками. Але ставлення до зовнішності і наповненню сучасного городу змінюється: він став компактніше і тепер поєднує утилітарність з високою привабливістю, пише «АіФ».

У його оформленні використовують не тільки овочі, які самі можуть бути вельми яскравими і цікавими (соняшник, декоративна капуста, фенхель, мангольд, перці, луки, гарбуза і багато іншого), але і квіткові культури.

І якщо ви хочете, щоб ваші грядки виглядали стильно, і при цьому город приносив не тільки радість, але й користь, варто прислухатися до нижче наведених порад дизайнерів.

У садах-травниках традиційно використовуються легкі і пухкі субстрати на основі суміші торфу з піском, з додаванням перегною. Доріжки, що розділяють декоративний садок на сегменти або квадрати, можна викласти бруківкою, натуральним плитняком, бетонними плитками, а також відсипати гравієм або дрібною галькою.

Точка відліку

Сформувати сад-город можна на будь-якій ділянці, навіть найреспектабельнішому. Для цього вибирається відповідне місце: воно повинне бути досить світлим, теплим, захищеним від вітрів. Зовсім не обов’язково розміщувати садок у господарській зоні, його можна спорудити біля альтанки, майданчики барбекю або поруч з будинком – в якості одного з садових прикрас.

Склад трав в декоративному городі-квітнику може бути різним, залежно від того, де він знаходиться. Поблизу літньої кухні, кострища або мангала краще розмістити харчові та пряні рослини, у відокремленому «монастирському» садку – лікарські, а біля входу в будинок, у місцях відпочинку або уздовж доріжок – найбільш декоративні і запашні трави.

На грядках і в городах-квітниках висаджують і різні лікарські рослини. Вирощені власними руками в контрольованих екологічних умовах, цілющі трави нададуть допомогу при лікуванні деяких недуг в домашніх умовах. Багато лікарські та ароматичні трави самі собою досить привабливі, але їх також можна комбінувати з яскравими квітковими культурами.

По горизонталі 

Вибір розмірів і форми садка залежить від масштабів ділянки, її загального стилістичного рішення і багатства уяви. Традиційна форма – прямокутна, стилізована під старовинний аптекарський город, з хрестоподібно пересічними доріжками. У центрі зазвичай ставлять вазон або влаштовують декоративний джерело. Привабливо виглядає круглий город-квітник з доріжками-променями, провідними з замощення каменем центру, а також садки у вигляді спірально закрученою раковини або шахового поля, де ділянки посадок перемежовуються з плитками декоративного покриття.

Найбільш високі кулінарні, ароматичні і цілющі трави, такі як коров’як, фенхель, великі луки, ревінь долонеподібний, оман, полин, естрагон, материнка, мальва або алтей, висаджують в центральній частині садка. Контури геометричних елементів оформляють низькими зеленими стінками із запашної рути, чебрецю, аптечної ромашки, манжетки або шніт-цибулі. Листовий салат, декоративну капусту і мелісу також використовують як бордюрні рослини.

Біля будинку і уздовж доріжок висаджують пахучі і ароматичні трави: чебрець, розмарин, лаванду, монарду, полин, ісопу, маренка, шавлія і м’яту. Багато хто з цих трав використовуються як приправи під час приготування страв і напоїв, а також у косметиці та ароматерапії.

В саду з «городнім креном» одним з найнеобхідніших господарських споруд стане пристосування для переробки органічних залишків. Це може бути модний компостер з сучасних матеріалів або звичайна компостна купа, але в кожному разі без такої конструкції не вдасться ефективно використовувати органіку, постійно утворюється на ділянці.

Зробити сад-город ще більш привабливим допоможуть різні вертикальні конструкції, крім того, вони додадуть додатковий простір для розміщення овочевих, пряних і лікарських культур. По периметру городу влаштовують сітчасті огорожі, встановлюють грати і трельяжі для вирощування декоративних гарбузів, патисонів, гороху, кабачків, незвичайної лагенарії з пляшковими плодами і квасолі різних сортів.

Там, де кліматичні умови дозволяють культивувати у відкритому грунті томати й огірки, їх також зручно вирощувати на вертикальних опорах і сітках. Шпалери з натягнутою дротом, навколишні город, легко перетворити на трельяжі для вирощування малини та ожини садової з її довгими колючими пагонами.

Вузька піраміда, водруженное посеред грядок, в центрі круглого або квадратного городу, стане його архітектурною домінантою. Вона підкреслить правильну геометрію аптекарського городу, зробивши його більш схожим на монастирські кухонні садки колишніх епох. Піраміду нескладно самостійно спорудити з тонких дерев’яних рейок товщиною 3-4 см, просочених антисептиком. Дерево можна забарвити в яскраві кольори: білий, жовтий або темно-синій, а всю конструкцію увіть запашним горошком або турецькими бобами.


В якості альтернативи можна використовувати конус або циліндр, виготовлений з дротяної сітки, або просту дерев’яну триногу. Вона виготовляється на манер індіанського вігваму, з жердин довжиною 1,5-2,5 м, пов’язаних нагорі шнуром. Між жердинами в кілька ярусів натягують мотузку, щоб полегшити кучерявим рослинам підйом вгору.

При дефіциті простору на ділянці плодові дерева вводять окремими вкрапленнями в ті чи інші городні зони, висаджуючи яблуні та груші, сливи і вишні таким чином, щоб падаючі від дерев тіні не доставляли незручності світлолюбним городнім культурам. Якщо розміри ділянки дозволяють, то плодовий сад закладають окремо, розміщуючи ягідні чагарники і низькорослі дерева на карликових підщепах з південної сторони. По закінченні декількох років, коли дерева наберуть силу, в пристовбурних кругах можна буде висаджувати деякі пряні трави, городні або квіткові культури.

На вході в город можна встановити арку з труб, дерев’яних брусів або жердин і декорувати її кучерявою красолею, квасолею вогненно-червоною або навіть клематисами, яскраві квітки яких будуть ефектно контрастувати з грубуватою металевою або дерев’яною поверхнею. А якщо з двох сторін арки посадити плетисті троянди, наприклад, сорт ‘Wartburg’ c рожевими квітками або ‘Excelsa’ – з яскраво-червоними, то город перетвориться на місце паломництва захоплених сусідів. Крім того, пам’ятаючи про утилітарне призначення городу, пелюстки троянд можна буде використовувати для приготування ароматних чаїв, прохолодних напоїв і навіть варення.

Фото: Андрій Лисіков

Або читайте оригiнал here.

Цікаве відео для вас:


З цим читають

Share →

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

20 − ten =